Vali Oduncu, Suriyeli Konukların “Kutlu Doğum Haftası” Etkinliğine katıldı

suriye“Kutlu Doğum Haftası” kutlamaları kapsamında, Osmaniye Konaklama Merkezi’nde barınan Suriyeli misafirler tarafından etkinlik düzenledi. Cevdetiye beldesindeki Osmaniye Konaklama Merkezi’nin kültür ve spor etkinlikleri ortak alanında düzenlenen programa, Vali Dr. Mehmet Oduncu, Toprakkale Kaymakamı Murat Uzunparmak, İl Müftüsü Ramazan Çortul, Kamu Kurum ve Kuruluşları İl Müdürleri ile Cevdetiye Konaklama Tesisleri’nde kalan Suriyeli misafirler katıldı.

Ahmet Boyraz’ın Ney dinletisiyle başlayan program, Hacı Mehmet Atalay tarafından “Gülü İncitme Gönül” isimli şiirin okunmasıyla devam etti. Ramazan Şıreki’nin okuduğu Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından, açılış konuşmasını İl Afet ve Acil Durum Müdürü Osman Şengel yaptı. Şengel, “Biz de bu yıl Osmaniye Konaklama Tesisleri’nde aynı dini, aynı dili ve aynı kültürü paylaştığımız Suriyeli Türkmen kardeşlerimiz için farkındalık oluşturmak, kültürlerimizi paylaşmak, hoşça vakit geçirmelerini sağlamak, acı ve ıstıraplarını azaltmak, moral ve motivasyonlarını artırmak adına bu programı düzenledik” dedi.

Programın devamında konuşan İl Müftüsü Ramazan Çortul ise şunları söyledi: “Burada Hz. Peygamber’in sevgisiyle bir araya geldik. İnsanların dilleri, renkleri, coğrafyaları başka olsa da onların gönlündeki iman, Allah aşkı, peygamber sevgisi onları tek bir vücut haline getirir. İnşallah, bundan sonra Hz. Muhammed Mustafa’nın aşkıyla barış oluşsun, kardeşlik oluşsun.”

Kutlu Doğum Haftası etkinliği Grup Tebessüm’ün salavat ve ilahileri, öğrencilerin hadisleri anlatan skeçleri ile devam etti. Reyyan Sabuni’nin okuduğu “Kime Emanet” adlı şiirin ardından, Peygamber Sevdalıları isimli grup, Arapça ilahiler okudu. Programın devamında Yahya Fuz tarafından Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Grup Tebessüm tarafından semazen gösterisi sergilendi. Ensem Çardak ve Nihal Musullu’nun okuduğu 40 Hadis’in ardından, Halit Kelahmet “Ey Nebi” isimli şiiri seslendirdi. Program, Suriyeli misafirler Velid Fuz’un okuduğu Kur’an-ı Kerim ve Abdulgani’nin yaptırdığı dua ile son buldu. Programın sonunda Vali Dr. Mehmet Oduncu, programı hazırlayan ve emeği olanları tebrik ederek, muvaffakiyetlerinin devamlı olmasını diledi. Ayrıca programı hazırlayan Suriyeli öğrencilere çeşitli hediyeler verildi.

Valilik