Türk Metal Sendikası büyüyor

TÜRK METALTürk Metal Sendikası 1 Mayıs kutlamaları çerçevesinde İs-Demir içerisinde bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı Mevlid-i Şerif okutulmasıyla başladı. Mevlid’in ardından dua edildikten sonra mikrofonu eline alan Türk Metal Sendikası Çukurova Bölge temsilcisi Metin Önder çok önemli açıklamalarda bunundu. Gün itibariyle Türk Metal Sendikası üye sayısının 2.193 olduğunu söyleyen Metin Önder, artık çoğunluğu aldıklarını ve bundan sonra söz sahibinin Türk Metal Sendikası olacağını söyledi. Diğer sendikanın günlerinin sayılı olduğunu dile getiren Metin Önder, bundan sonra hiçbir şey onların istediği gibi olmayacağının altını çizdi.

Türk Metal Sendikası’nın yaptığı etkinlikler bununla da sınırlı kalmadı. Geçtiğimiz Cumartesi günü de İskenderun’da akşam yemeğinde bir araya gelen Türk Metal Sendikası üyeleri ve yönetimi, yine burada da tam bir gövde gösterisi yaptı. Salona girişi büyük bir coşkuyla ve tezahüratla olan Türk Metal Sendikası Çukurova Bölge Temsilcisi Metin Önder, yine yaptığı coşkulu konuşmasıyla akşama damga vurdu.

Burada da artık güzel günlerin yakın olduğundan bahseden Metin Önder, yaptığı önemli açıklamalarda şu sözlere yer verdi:

“İsdemirli kardeşlerim; Gönül kervanımız, yazın o sıcak günlerinde, mübarek ramazan ayında yol çıktı. Alanda kazanan ama masada satılan İsdemir işçisi “artık yeter, bıçak kemiğe dayandı” dedi. Hak ve adalet bayrağı açtı. Hepimiz o bayrak etrafında birleştik, Türk Metal’e yürüdük. O gün bugündür, o gönül kervanı büyüyerek yoluna devam ediyor. Hedefe az kaldı. İsdemir’e hak ve adaletin hakim olmasına az kaldı. İsdemir’de mutlu ve umutlu günlere az kaldı. Bu güne kadar ne dediysek yaptık, ne söz verdiysek tuttuk. Şimdi bir sözümüzü daha tutuyoruz. Hatırlayacağınız gibi, haftalar öncesinden 1 Mayıs’ta Türk Metal’e üye olan İsdemirli sayısını açıklayacağımızı ilan etmiştik. İşte günü geldi, açıklıyoruz. 30 Nisan 2014 Çarşamba günü saat 18 itibariyle Türk Metal’e üye olan İsdemirli işçi sayısı 2193’tür. Bu sayıya, noter ve e-devlet aracılığı ile yapılan üyelikler dahil, onay bekleyenler hariçtir. Sayımız her geçen gün, hatta her geçen saat artmaktadır. Size bu açıklamayı yaptığım sırada bile e-devlet yoluyla sayımızın arttığı bilgisini arkadaşlarımdan aldım. Artık geri dönüşü olmayan bir yoldayız. Yolun sonu İsdemir emekçisi için mutlu, haramiler için acıklı olacaktır. Haftalar öncesinden üye sayımızı 1 Mayıs’ta açıklayacağız demiştik. Ama sahte sendikacılar, bizden önce davrandılar. Güya Türk Metal’e üye olan İsdemirli işçilerin sayısını açıkladılar. Bu sayılar size de bize de İsdemir emekçisini de geldi. Benim en yakınlarım, Türk Metal’in militanları, taşın altına değil elini kafasını koyanlar o listelerde yoklar. Herkesin cep telefonuna mesaj gönderdiler. Her seferinde değişen bazı rakamlar yolladılar. Bazısı 900, bazısı 1000 civarında… Ama hemen aynı mesajda, yetkisizlikten bahsediyorlar. O zaman adama sormazlar mı? Madem Türk Metal’e geçenlerin sayısı bu kadar düşük, niye yetkisizlikten korkuyorsun? Madem sayı bu kadar niye telaş ediyorsun? Bırak ne halleri varsa görsünler… Ama yapamazlar, çükü gerçek sayıyı onlar bizden daha iyi biliyorlar. Çünkü bütün kayıtlar bunların ellerinin altında… Sayının 2193 olduğunu, hatta dün gece ve bu sabah katılanlarla birlikte sayının daha da arttığını bizden daha iyi biliyorlar. Ama nasıl itiraf etsin zavallılar… Yiğit İsdemir işçileri; Kimsenin yetki konusunda bir endişesi olmasın.  Zaten bunların yetkisi vardı ama hiçbir etkisi yoktu. Yani bunların varlığı ile yokluğu birdi. Hatta varlıkları daha da zararlıydı. Şimdi Türk Metal’in bayrağı, İsdemir işçisinin hak ve adalet bayrağı çekilecek İsdemir’e… O zaman İsdemir emekçisi hem yetkili hem de etkili olacak. İsdemir işçisi asla ve asla yetkisiz kalmayacak. Bu Türk Metal’in İsdemir emekçisine sözüdür. Biz sözümüzü tutarız. Biz artık bugüne değil, geleceğe bakıyoruz. Biz artık sorunları değil çözümü konuşuyoruz. Biz artık geçmişin acılı günlerine değil, geleceğin güzel günlerine bakıyoruz.”

Metin Önder’in konuşmasından sonra Türk Metal Sendikası’na geçen İs-Demir çalışanlarının rozetleri takıldı ve üyeler çoğunluğu da almanın verdiği coşku ile davul-zurna eşliğinde halaylar çekerek gönüllerinde eğlendiler.

Özcan BAYRAKDAR