TÜGİAD’tan Mısır’daki Katliama Tepki

TUGIAD BASKANI ALI YUCELEN 2013

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Mısır’da yaşanan olayları ve ordunun göstericilere müdahalesi sonucu henüz netleşmemekle beraber yüzlerce insanın yaşamını yitirdiği katliamı kınayan bir açıklama yaptı. Demokrasinin, olgun tepkiler ve olgun önlemlerle hem iktidar hem de muhalefet tarafından barışçıl hamlelerle inşa edilebileceğine dikkat çeken TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen tarafından yapılan basın açıklamasında Türk Genç İşadamlarının ortak kaygıları paylaşıldı:

“Mısır’da yaşanan katliamı Türk gençleri olarak kınıyoruz. Unutulmamalıdır ki demokrasi konusunda verilecek olan en ufak bir taviz ileride içinden çıkılamayacak problemleri yaratacaktır. Mısır’da halkın demokrasi konusunda tek vücut olamaması sonucunda araya fitne sokanların sebep olduğu katliamı esefle kınıyor, Mısır’dan gelen görüntüleri büyük bir üzüntüyle izliyoruz. Yaşananları izledikçe ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta sulh cihanda sulh” sözlerini gözlerimiz yaşararak bir kez daha anımsıyoruz.

Vicdanlı ve sağduyulu Türk Gençleri olarak her ne görüşten olursa olsun amacı barış olan bütün proje ve faaliyetlere destek vereceğimizi; başkalarına zarar vermeden yapılan protesto ve eylemleri düzenleme hakkını savunacağımızı, mazlumların ve hakkı yenenlerin yanında olacağımızı daha önceden duyurmuştuk. Bugün de Mısır’da ortaya çıkan tabloyu ve buna sebep olanları kınıyor, kınayamayanların da tarihin karanlık sayfalarında yer alacağına inanıyoruz.

Bir toplumda demokrasiyi inşa etmek, sabırla, uzun süren bilinçli ve olgun hamlelerle gerçekleşebilir. İktidarda olanlar kadar muhalefette tepkilerini dile getirenlerin de bu noktada demokrasinin gereklerine uyması gerekir. Demokrasi evrensel değerlerle toplumların gelişmesini sağlar. Şiddete başvuranlar her kim olursa olsunlar ve her ne amaçla yaparlarsa yapsınlar insanlık nezdinde büyük suç işlemişlerdir.

Özellikle gelişmiş ülkelerin Mısır’da yaşanan insanlık suçuna seyirci kalmasını gelecek için alınacak çok önemli bir ders olduğunu da ifade etme gereğini duyuyoruz.  Bir ülkeyi kutuplaştırarak, kin ve nefret tohumları ekerek menfaat sağlamaya çalışanların bu tip ortamları nasıl istismar ettiği insanlık tarihini bilenlerin malumudur. Biz Türkiye olarak tarihten gelen bağlarımıza sahip çıkıyor ve Mısır’lı kardeşlerimizle dayanışma içinde olduğumuzu dile getirmek istiyoruz.

Kanlı olayları kınarken, yaşamını yitirenlere Allahtan rahmet, insanlığa da başsağlığı diliyoruz.  Milyonlarca Mısırlı ancak barışçıl bir demokrasiyi tesis ederek kaybettikleri vatandaşlarının anısını yaşatabilir. Endişemiz o ki olayların büyümesi sadece çok daha kanlı bir süreci başlatacaktır.Adem YURT