Suriyeli misafirlerden Kermes

suriyeSuriye’deki iç savaştan kaçarak ülkemize ve şehrimize sığınan Suriyeli Türkmenler, kaldıkları Konaklama Tesisleri’nde gördükleri kurslarda hazırladığı ürünleri kermeste satışa sunuyor.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen kermeste; Suriyeli Türkmen kadınlar el emeği göz nuru ürünlerini sergiledi. Dört gün boyunca açık kalacak olan kermeste, buzdolabı örtüsü, pike, seccade, nevresim takımı, yastık kılıfı, çarşaf takımı, battaniye, masa örtüsü, yorgan, yatak, şalvar, çocuk takımı, eşofman takımı, yelek, pijama takımı, gömlek, etek, sabahlık, şal, pelerin, atkı, hurç, hırka, şal, süveter, kazak, bere, etek, çanta, pantolon, anahtarlık, sepet, tespih, kolye, bileklik, yüzük ve cüzdan benzeri ürünler kermesi gezenlerin beğenisine sunuldu.

10 BRANŞTA MESLEK KURSU AÇILDI

Kermesin açılış töreninde konuşan İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Osman Şengel, geçtiğimiz yıl olduğu gibi 2013-2014 Eğitim Öğretim Yılı’nda da Osmaniye Konaklama Tesisi’nde Suriyeli misafirlerin el becerilerini geliştirmek, boş zamanlarını değerlendirmek ve meslek edindirmek amacıyla 10 branşta Meslek Edindirme Kursu açıldığını söyledi. 21 öğretmenin görev yaptığı kurslara, 14’ünün erkek, 294 bayan olmak üzere toplam 308 Suriyeli kursiyerin yer aldığını belirten Şengel, “Çeyiz Ürünleri Kursu, Kadın Üst Giysileri Kursu, İğne Oyası Kursu, El ve Makine Nakış Kursu, Örücülük Kursu, Takı Tasarım Kursu, Kırkyama Kursu, Kuaför Kursu, Resim Kursu ve Ebru Kursu açmış ve kursiyerlerimize eğitimler verilmiştir. Kermesimizin hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim” dedi.

Törene katılan Vali Dr. Mehmet Oduncu, Osmaniyelilerden kermese gelerek ürünlerden alıp Suriyeli ailelere katkı sağlamaları noktasında çağrıda bulunarak, “Bugüne kadar misafirlerimize kucak açan Osmaniyeli kardeşlerimiz, vatandaşlarımızın, bundan sonra da yardımlarını sürdüreceklerine gönülden inanıyorum. Maalesef kalbimizi, gönlümüzü, yüreğimizi ağlatmaya devam eden ciddi bir felaket, iç savaşı, can kayıplarını, yaralıları ve hiçbir kardeşimizin, dostumuzun, komşu ülkemizin başına gelmesini arzu etmediğimiz bir sıkıntıyı, uzun zamandan beri komşu kardeş ülke olan Suriye’miz hala maalesef yaşamaya devam ediyor. Buradaki kardeşlerimizin acısı bizim acımız, dertleri bizim de derdimizdir. Biz büyük bir ecdadın, büyük bir tarihin mirasını omuzlarımızda taşıyan, onların torunlarıyız. Ecdadımızın zamanında Suriye diye ayrı bir ülke yoktu, biz o zaman kardeştik. hizmetler.site Çanakkale savaşında Suriyeli kardeşlerimizle beraber omuz omuza mücadele ettik ve o dönemde şehitler verdiler. Bugün gerçekten bizleri fevkalade üzen ve her geçen gün uzamamasından dolayı üzüntümüz kat ve kat artan fakat gönlümüzü, kucağımızı imkanlarımızı açmaktan dolayı da büyük bir memnuniyet duyduğumuz Suriyeli kardeşlerimizi, Osmaniye’mizde misafir etmekten fevkalade memnunuz ve inşallah sizlere karşı görevimizi layıkıyla yapma gayreti içerisindeyiz. Bundan da inşallah memnun kalıyorsunuzdur” dedi.

TOPLUMSAL DÜZEN BOZULMADI

Konaklama tesisinde yaklaşık 10 Bin Suriyeli’nin misafir edildiğini belirten Vali Oduncu, “Fakat çadır alanımız, konaklama tesislerinin miktarının yeterli olmaması dolayısıyla buraya gelen kardeşlerimizin tamamını buralarda misafir edemediğimiz için bu insanlara halkımız, insanlarımız kucak açtılar ve Osmaniye’mizde yaşıyorlar. Bu gösterilen kadirşinaslıktan ve vefakarlıktan dolayı ben Osmaniyeli vatandaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyor, gayretlerinin devamını diliyorum. Suriyeli ailelere de teşekkür etmek istiyorum. Sizler de Osmaniye’mize geldiğinizden bu yana gerçekten şehrimize çok güzel uyum sağladınız. Sanki burada Osmaniye’de Suriye’den gelen 20 bin civarında insan yaşadığı, hiçbir yönüyle hissedilmiyor. Toplumsal düzenimizi bozmadınız, bilakis büyük bir olgunlukla ve fedakarlıkla, büyük bir teslimiyetle bugüne kadar şehrimizdeki hayatın güzel bir şekilde devamı için elinizden gelen gayreti gösterdiniz. Bunların farkındayız ve bundan dolayı da müteşekkiriz. Bundan sonra da yan yana yaşamaya devam edeceğiz. Bu savaşın biran önce sona ermesini temenni ediyorum. Ayrıca bu kurslara katıldığınız için sizleri tebrik ediyorum. Buradan elde edilecek gelirlerle ailenize cüzi de olsa bir katkı sağlayacaksınız. Eminim Osmaniyeliler de buna destek verecektir” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Oduncu, eşi Nuray Oduncu, Belediye Başkanı Kadir Kara, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yabanoğlu, Jandarma Komutanı Jandarma Albay Tayfun Dündar ve Konaklama Tesisi’nden sorumlu Toprakkale Kaymakamı Murat Uzunparmak açılış kurdelesini kesti. El emeği göz nuru ürünlerin sergilendiği kermesi gezen protokol üyelerine ve katılımcılara çeşitli ikramlarda bulunuldu. Vali Oduncu’nun eşi Nuray Oduncu da kermesteki ürünler ile yakından ilgilendi ve bol bol alışveriş yaptı.

Ali Celal KAYMAK