Radyo 80’den Radyo Günü mesajı

Radyo Yayıncılığı 87 YaşındaRadyo 80 Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Tozluklu, 6 Mayıs Radyo Günü dolayısıyla kutlama mesaj yayınladı. Türkiye’de radyo yayıncılığının 87 yıl önce başladığını ifade eden Tozluklu, “6 Mayıs Radyo Günü’nü kutlamanın onurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

6 Mayıs 1927’de ilk radyo yayınının İstanbul’da Sirkeci’nin meşhur Büyük Postane’sinin bodrum katında başladığını belirten Tozluklu, Türkiye’de bugün 1000’in üzerinde radyo kuruluşunun bulunduğunu söyledi. Kitle iletişim araçları içinde radyonun önemli bir yeri olduğunu söyleyen Tozluklu, gelişen teknolojinin yayıncılığı olumlu yönde etkilediğini ifade etti. 1927’den 90’lı yılların başına kadar sadece TRT’nin radyo yayını yaptığını belirten Tozluklu, “Özel radyoların açılmasıyla birlikte çok sesliliğe geçilmiş oldu. Türkiye geneli yayın yapan kuruluşların yanı sıra her bölgede yerel ve bölgesel radyolar açıldı. Radyo yayınları haber, müzik, eğlence, bilgi ve eğitim programları ile toplum hayatına önemli katkı yaptı. 6 Mayıs 1927’de başlayan radyo yayıncılığının bugün 87. Yıl dönümünü kutlamanın sevincini ve mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.

Türkiye’de yayın yapan radyo kuruluşlarına yayın hayatlarında başarılar dileyen Tozluklu, “Tüm radyocuların 6 Mayıs Radyo Günü kutlu olsun” dedi.

Ali Celal KAYMAK