Almanya Güney Bölgesi Ticaret Odası Heyeti Osmaniye’ye geldi

almanAlmanya Güney Bölgesi Ticaret Odası temsilcileri, Osmaniye’de Lojistik Köy kurulması için çalışmalarda bulunmak üzere kente geldi. “Lojistik Kümesi” Başkanı Dr. Robert Schöberger ile Almanya’da özel bir firmanın genel müdürü Richard Hawlitschek, lojistik köy kurulması çalışmaları kapsamında Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası’nı (OTSO) ziyaret etti.

OTSO Başkanı Murat Teke, ziyaretten mutlu olduğunu, kentte Lojistik Köy kurulmasının önemsendiğini söyledi. Lojistik Köy’ün kurulmasıyla, uluslar arası firmaların deniz yolu ile bölgeye gelen ürünlerinin kentteki depolarda muhafaza edileceğini ve karayolu ile nakliyatının sağlanacağını ifade eden Teke, “Misafirlerimiz, Lojistik Köy konusunda fikir alış verişinde bulunmak için bu gün bizim misafirimiz oldu. Lojistik Köyler gerek ulusal, gerekse uluslararası ölçekte işletiliyor. Lojistik Köy kavramı, Türkiye’de de gündeme geldi ve bu konuda 16 merkezde çalışmalar başlatıldı. Lojistik merkezler dünyada nasıl yapılmışsa, Osmaniye’de de öncelikle bunun alt yapısını oluşturmak için çaba harcıyoruz. Bununla ilgili Organize Sanayi Bölgesi’nde incelemelerde bulunuldu. Bu konuda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) açısından hem de yerel ayağını detaylı görüşeceğiz ve yolumuzu çizeceğiz. Ankara’da bir lojistik merkez var. Samsun’da bunun temelleri atılıyor. Almanya, İtalya ve kısmen de İspanya’da lojistik merkezleri rahatlıkla görebiliyoruz. Biz de bu konuda ayakları yere basan bir program yapmayı planlıyoruz. Netice almak için zamana ihtiyacımız var. Bunu düşünmek, adım atmak, insanları bir araya getirmek, bizim için de bir başlangıçtır. İnşallah bu girişimlerin sonucunu alırız. Bunu yaparken de Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) ve TOBB’un da desteğini almak istiyoruz. Belki de biz bir pilot bölge oluşturacağız. Bunun için arkadaşlarımız özveriyle çalışıyorlar” dedi.

Almanya Güney Bölgesi Ticaret Odası “Lojistik Kümesi” Başkanı Dr.Robert Schöberger de OTSO’nun davetinden dolayı teşekkür etti. Lojistik merkez kurulması yönünde kentte gelişme gördüğünü ifade eden Schöberger, “OTSO temsilcileri ile Yumurtalık Serbest Bölgesi, İskenderun Limanı ve Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi’nde incelemelerde bulunduk. Umarım en kısa sürede girişimlerimiz sonuç verir” diye konuştu.

Ziyarette Almanya’da özel bir firmanın genel müdürü olan Richard Hawlitschek ile TOBB Lojistik Daire Başkanı Selçuk Yılmaz da bulundu. Heyetin yarın da Osmaniye’de incelemelerini sürdüreceği bildirildi.

Avrupa’da bugün sayıları 50’yi geçen lojistik köyler gerek ulusal, gerekse uluslararası ölçekte işletiliyor.  Lojistik köylerin devreye girmesiyle birlikte ekonomide ve sosyal alanlarda da gelişime katkı sağlaması bekleniyor.

Ali Celal KAYMAK