Osmaniye’de Ahilik Haftası kutlandı

ACK03

Ahilik Haftası, Osmaniye’de düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Osmaniye Belediyesi Mehter Takımı gösterisinin ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Mesleki Eğitim Müdürü Mahmut Bayrakçı yaptı. Bayrakçı, “Ahilik; sanatın, ticaretin ve mesleğin; olgun kişilik, güzel ahlak ve doğrulukla yoğrulduğu, kökleri çok eskilere uzanan bir geleneğimizdir. Yüzyıllar boyu toplumumuzun sosyal ve ekonomik omurgasını oluşturan bir örgütlenme şeklimiz, toplumsal kimliğimiz açısından daima sahiplenmemiz gereken çok özel bir kültürümüzdür” dedi.

Osmaniye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Çapar ise yaptığı konuşmada Ahilik kültürü ve felsefesinin toplumsal yaşama faydası olan insanı esas aldığını belirterek şunları söyledi: “Ahilik kültürü ve felsefesi; insanlar arasındaki ticari ve toplumsal ilişkilerde, dürüstlük ve güvenilirlik, iş ve meslek ahlakında saygı, hak ve hukuka riayet etmek, şefkatli, cömert ve güler yüzlü olmak ilkelerini esas almıştır. Ahi; her ortamda ve her çağda denge ve düzen sağlayan kişidir. Ahi; dağıtan değil toparlayan, yıkan değil yapandır. Ahilik; ortaya koyduğu temel ilkelerle, toplumda yaşayan herkesi kaynaştıran, bütünleştiren ve millet olmanın bilincini tüm topluma yayan bir sistemdir.”

Vali Dr. Mehmet Oduncu,ise yaptığı konuşmada ecdadımızın yıllardır devam eden güzel ahlakları ve kurumlarının olduğunu ve bunlardan bir tanesinin de Ahilik Kurumu olduğunu ifade ederek, “Bugün biz ahilik kurumunu anlatırken geçmişte yaşanmış, ihtiyacı olan, bugünde kutlamasını yaptığımız bir kurum gibi anlamayalım ve anlatmayalım. Ülkemiz genelinde ahilik haftamızı kutlarken Ahilik kültürü nedir, teşkilatı, ahlakı nedir, bugün için bizim ecdadımız oluşturduğu bu yapıdan günümüze katabileceğimiz değerler nelerdir konularında bu hafta vesilesi ile hep beraber birazcık kafa yormamız gerekiyor” diye konuştu.

Konuşmaların ardından törende, Cebelibereket Ortaokulu öğrencileri Zeybek gösterilerini sundu. Ardından sahneye çıkan Aşık Feymani, Aşık Eyyubi ve Aşık İrfan Erdağ, Aşıklar Atışmasından örnek sundu. Aşıkların atışması izleyicilerden büyük alkış aldı. Etkinliklerin ardından Ahilik Haftası’na katkılarından dolayı Merkez Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Cemal Öz ve 7 Ocak Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Eyüp Bülbül’e plaketleri, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mehmet Çapar tarafından verildi. Ahilik Haftası kutlama komitesi tarafından ilimizin Ahisi olarak seçilen Mustafa Yıldırım’a da plaketini Vali Dr. Mehmet Oduncu verdi. Ahi Mustafa Yıldırım, plaketini aldıktan sonra Ahilik elbisesini giydi.
Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün hazırladığı Osmaniye ili geleneksel resim sergisinin gezilmesinin ardından geleneksel Ahilik pilavı ikramı ile etkinlikler son buldu. Etkinliklere Belediye Başkanı Kadir Kara, Emniyet Müdürü Tayfur Erdal Ceren, Vali Yardımcısı Halit Deveci, siyasi parti temsilcileri, kamu kurum müdürleri ile vatandaşlar katıldı.

Ali Celal KAYMAK