ORT’nin uydu yayını değerlendirildi

ort 1

Osmaniyem Radyo Televizyonu (ORT) tarafından, uydu yayınına başlanması ile ilgili Osmaniye’deki basın camiasına bilgilendirme amaçlı kahvaltılı toplantı düzenlendi.

Şelale Restaurant’ta düzenlenen toplantıda konuşan ORT Yönetim Kurulu Üyesi Menderes Demir, “Değerli meslektaşlarım; Yaklaşık 20 yıldır Osmaniye’mizin gözü, kulağı olan ORT’nin, uydu yayınına başlamasının sevincini ve onurunu paylaşmak üzere düzenlen bu toplantıya hepiniz hoş geldiniz. Bizleri kırmayarak buraya kadar geldiğiniz ve bizleri sevindirdiğiniz için teşekkür ediyoruz. Kıymetli basın mensupları; Osmaniye’m Radyo Televizyonu, kurulduğu günden bu yana, her türlü imkansızlık ve zor şartlara rağmen,  bu konuya gönül verenlerin gerçek fedakarlıklarıyla, bu şehirde sorumluluk üstlenip önemli görevler yapmıştır. İl olma serüveninden, sanayileşme sürecine, şehir kültürünün gelişmesinden, Osmaniye’mizin tanıtımına kadar pek çok konuda öncülük etmiş ve gündem oluşturmuştur” dedi.

ORT’nin yaklaşık 20 yıldır sürdürdüğü karasal Tv yayıncılığında milli ve manevi değerleri önde tutan bir anlayışla, şehir insanının duygusuna tercüman olduğunu ifade eden Demir, şöyle devam etti: “ORT; yöneticilerin faaliyetlerini ve projelerini ifade etmesine, iş dünyasının hizmet ve ürünlerini hedef kitleye ulaştırmasına fırsat tanıyarak, gerçek bir kamu görevi yapmıştır. Uydu yayınıyla, sürekli olarak geliştiğini ve değiştiğini ifade ettiğimiz şehrimiz için, bundan sonra da bu görevi daha iyi yapmanın gayreti içinde olacaktır. Şehirdeki kültürün gelişmesine ve sosyal hareketliliğin artmasına büyük katkılar sağlayan ORT’nin kameraları gelmeden toplantıların başlamadığına şahit olanlarınız mutlaka vardır. Yetişebildiğimiz oranda, kameralarımız acı ve tatlı gününde insanlarımızın yanlarında ve hayatın içinde olmuş, yağmur ve çamur demeden şehrin değerine değer katmanın mücadelesini vermiştir. Derdi, sıkıntısı, şikayeti olanların ulaşacağı en kolay adres olarak görülen ORT, toplumda bir köprü görevi yapmaya devam etmektedir.”

ORT’nin artık dünyadaki 64 ülkeden izlenen uydu yayınına başlama sevincini yaşadığını belirten Menderes Demir, “Bereketli dağın eteklerinde kurulmuş olan 80. İl Osmaniye’mizin, dışa açılabilecek en önemli penceresi olarak, Çukurova’nın yeni yüzü sloganıyla, portakal çiçeğinin kokusunu, yer fıstığı tadında dünyaya ulaştırmak için uydu yayınındayız.  Davetimize icabet ederek bizlerle bu sevince ortak olmanızdan dolayı mutlu olduğumuzu ifade ediyor, saygılar sunuyoruz” şeklinde konuştu.

Demir’in konuşmasının ardından ORT Genel Yayın Yönetmeni Çağatay Öner de uydu yayını ile ilgili teknik bilgiler verdi. Öner; “ORT, şuan için Türksat 3/A üzerinden yayın yapmaktadır. 15 Şubat’ta Türksat 4/A uydusu fırlatıldıktan sonra 4/A uydusuna taşınarak, Afrika kıtasına da yayınını ulaştıracaktır. Frekans: 10966, Sembol: 15200, Polarizasyon: Horizontal, Fec:2/3 ayarlarından, HD uyumlu uydu alıcılarından ORT izlenebilir. Ayrıca internet üzerinden de www.canliyayin.org/orttv adresinden izlenebilmektedir” dedi. Öner, ORT’nin HD yayını ile ilgili olarak da “4/A uydusunun yayına başlaması ile tüm ulusal kanallar HD yayına geçecektir. Yani diğer kanalları izlemek için de HD uyumlu uydu alıcısı gerekmektedir. Sadece ORT yayını için uydu alıcısı değişecek gibi bir algı yanlıştır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından toplantıya katılan basın mensupları da görüş ve temennilerini dile getirerek, ORT’nin yeni yayın döneminin Osmaniye için hayırlı olmasını dilediler.

Ali Celal KAYMAK