Kuvvetli Bir Antioksidan: Goji Berry

gojixOsmaniye Baharatçı Erol İşletmesi’nin Sahibi Ziraat Mühendisi Cem Murat Gencel, Kurt Üzümü olarak da adlandırılan Goji Berry’nin birçok hastalığın iyileştirilmesinde kullanılan bir meyve olduğunu söyledi.

Çin, Moğolistan ve Tibet’te Himalayalarda bulunan Goji Berry’nin yaklaşık 6 Bin yıldır kullanılan bir meyve olduğunu belirten Gencel, “Birçok faydası olan bu meyve ülkemizde kurt üzümü olarak bilinir” dedi.

YAKLAŞIK 2 BİN YILDIR KULLANILIYOR

Kuvvetli bir antioksidan olan Goji Berry’nin Çin’de tıp alanında 2 Bin yıldır kullanılmakta olduğunu kaydeden Gencel, “Tibetliler yüzlerce yıldır Goji Üzümü’nden yapmış oldukları ilaçları kolesterol ve kan basıncını düşürmek için kullanmışlardır. Bununla beraber, karaciğeri korumak, görüş bozukluğunu gidermek ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için de bu meyveden faydalanılmaktadır. Goji Berry; sedef hastalığına, alerjiye, kronik karaciğer hastalığına ve şeker hastalığına da iyi gelmektedir” diye konuştu.

GOJİ BERRY, HAYATİ ORGANLARIMIZI KORUR

Goji Berry’nin küçük yumuşak meyveleri olan bir bitki olduğunu ifade eden Gencel, “Çok sulu ve tatlıdır. Tadı, yaban mersini ve kiraz arasında olan Goji Berry taze meyve olarak tüketildiği gibi kuru üzüm olarak da tüketilmektedir. Bu meyvenin yapraklarından bitki çayı, saplarından da yağ yapılmaktadır. Ölümsüzlük bitkisi olarak da adlandırılan Goji Berry; hafızayı güçlendirir, kansere karşı vücudu korur tümör büyümesini engeller, fazla yağlardan kurtulmaya yardımcı olur, kalp, böbrek, karaciğer gibi hayati organlarımızı korur ve de güçlendirir, kas ve kemik güçlenmesine yardımcı olur. Bu yararlarından dolayı her ülkede mutluluk ve sağlığı simgeleyen isimler ile adlandırılmıştır. Ülkemizde de bu bitkinin üretimini yapanlar bulunmaktadır. Hemen hemen her toprakta yetişme özelliğine sahip olan bu bitki özellikle güneş ışığını görecek ve bol sulu ortamlarda yetiştirilmelidir. 2 yaşına kadar meyve vermeyen bu bitkide en güzel verim 4-5 yaşlarında alınmaktadır. Goji Berry’nin yetiştirilmesi kadar budama yöntemi de çok önemli bir yere sahiptir. Doğru budama yöntemi ile daha verimli sonuçlar elde edilip, bu güzel meyveden daha çok kişi faydalanabilir. Şemsiye şeklindeki budama yöntemi ile ağaç büyüdükçe, dallar aşağı eğilip rahatlıkla büyüyebilir” dedi.HASAN KILIÇ