Köyyeri köyünde 10 bin adet zeytin fidanı dağıtıldı

1Osmaniye’de, Köyyeri Köyü için hazırlanan “Zeytinle Yeşeren Umutlar” projesi, BTC’nin desteğiyle hayata geçirildi.
Köyyeri Köyü’nde düzenlenen törenle 10 bin adet zeytin fidanının üreticilere teslim edildiğini belirten Osmaniye Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim Sağlam, “BTC Sürdürülebilir Kalkınma Girişimi Küçük Destek Fonu (KDF) kapsamında ‘Zeytinle Yeşeren Umutlar’ isimli proje, BTC tarafından desteklenmeye hak kazanmıştır. Projenin toplam bütçesi 150 bin 250 lira olup, BTC tarafından sağlanan hibe miktarı 30 bin liradır” dedi.
Fidanların bölgenin en büyük zeytin fidanı üreticisi olan Hatay’dan temin edildiğini ifade eden İbrahim Sağlam şunları söyledi: “Proje kapsamında sertifikalı bir adet Gemlik çeşidi zeytin fidanı KDV dahil 6 TL’ye satın alındı. Proje sonucunda Köyyeri Köyü’nde susuz, kıraç arazilere 10 bin adet bir yaşında sertifikalı Gemlik çeşidi zeytin fidanı dikilmesi sağlanacak. Bu sayede çiftçilerimiz 357 dekar kapama zeytin bahçesi tesis edecekler. Proje ile üretim maliyeti düşük, katma değeri yüksek, kolay pazarlanabilen, ilimizin toprak ve iklim özelliklerine uygun bir tarım ürünü olan zeytinin, Köyyeri Köyümüz genelinde yetiştiriciliğinin teşvik edilmesi ve böylelikle ürün çeşitliliği sağlanarak çiftçilerin gelirlerinin arttırılması sağlanacaktır. Projenin Köyyeri Köyümüzde uygulanması ile birlikte; tarım sektöründeki istihdam olanaklarının geliştirilmesi, köyden kente doğru olan göç olgusunun tersine çevrilmesine ve Köyyeri Köyümüz için uygun susuz kıraç alanlarda alternatif ürün olarak zeytin fidanı dikilmesi ile tarımsal su kullanımının azaltılmasına katkı sağlanacaktır. Projemiz ülkemiz bitkisel yağ ithalatının azaltılmasına katkı sunacaktır. Zeytin hasat döneminde köylülerimiz bu bahçelerde çalışarak ayrıca bir gelir elde edeceklerdir.”

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim Sağlam, “Projemiz ayrıca Osmaniye İli Tarım Strateji ve Eylem Planında yer alan ve 3. hedef olan “Zeytin üretimindeki dalgalanmayı azaltmak için uygun zeytin çeşitlerini belirlemek ve bu kapsamda 200.000 adet zeytin fidanı dikmek” hedefinin desteklenmesi bakımından önem arz etmektedir” diye konuştu.

Ali Celal KAYMAK