“İşaret dili” öğrenen memurlar sertifikalarını aldı

İşitme Engellilere hizmet için İşaret Dili öğrendiler

Türkiye Beyaz Ay Derneği Osmaniye Şubesi ve Osmaniye Sağlıkçılar Derneği işbirliğiyle düzenlenen kursta “İşaret dili” öğrenen memurlar sertifikalarını aldı.
Devlet dairelerine gelen işitme ve konuşma engelli vatandaşların iletişim sıkıntılarının çözülmesi amacıyla başlatılan kursta, Osmaniye Belediyesi, İl Emniyet Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü, İş-Kur Müdürlüğü, Defterdarlık, Osmaniye Devlet Hastanesi, Halk Sağlığı Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü, 112 Acil gibi kurumlardan 17 kamu personeli eğitim gördü.

Valilik toplantı salonunda düzenlenen sertifika töreninde, işaret dili öğrenen kamu görevlileri İstiklal Marşını ve Barış Manço’nun ‘Unutma ki Dünya Fani’ adlı şarkısını işaret dili kullanarak söyledi. Programın sonunda ise kursiyerlere sertifikalarını kendi müdürleri takdim etti.
Kursa katılan Polis Memuru Yücel Sözen, kurumlarda dertlerini anlatmakta zorluk çeken engellilere yardımcı olmak için işaret dilini öğrendiğini söyledi. Sözen, “Bundan sonra engelli vatandaşlarımızın dertlerini engelsiz bir şekilde anlatabilecek olmaları bizleri mutlu ediyor. Kursa engellilerin engellerini kaldırmak için katıldık” dedi.
Kurs Öğretmeni Şehriban Özer ise “Bütün arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. Bu sayede arkadaşlarım işaret dilini öğrenmek için büyük bir çaba sarf ettiler. En azından kuruluşlarına işitme engelli vatandaşlar geldiğinde artık yardımcı olacak kadar işaret dilini konuşup anlıyorlar” diye konuştu.
Türkiye Beyaz Ay Derneği Osmaniye Şubesi Başkanı Ahmet Pamuk da engellilerin normal insanlardan daha başarılı olabileceğini, dünyaca tanınmış birçok engellinin gösterdiğini belirtti. Pamuk, “İl müdürlüklerimize müracaat eden işitme engelli vatandaşlarımızın zorluk çektiğini, memurlar ile anlaşamadığını, derdini anlatamadığını öğrendik. Sayın valimizin de teşviki ile böyle bir kurs düzenledik. Şu anda 20’ye yakın kursiyerimiz sertifikalarını aldı. İşitme engellilerin devlet dairelerinde veya belediyede hiçbir sıkıntıları olmayacak. Dertlerini anlatabilecekler ve kendileri ile ilgili problemi yetkili mercilere ulaştırabilecekler” ifadelerini kullandı.

Osmaniye Sağlıkçılar Derneği Başkanı Ecz. Mehmet Gül de, bu projenin kendilerine mutluluk verdiğini ifade ederek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Ali Celal KAYMAK