İnce; “Bunlar baba-oğul devleti soymuşlar”

MUHARREM

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, partisinin seçim bürosu açılışına katılmak için Osmaniye’ye geldi. İnce, parti binası önünde yaptığı konuşmada, Başbakan ve oğlu arasında geçtiği iddia edilen ses kasetleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmasına yalancılara meydan okuyacaklarını söyleyerek başlayan İnce, “Büyük hırsızlıklar neyle kapanır biliyor musunuz? 1- Büyük yalanlarla kapatılır. 2- Büyük yaygaralarla kapatılır. 3- Büyük yasaklarla kapatılır. Hırsızlık diyor, oğuldan babaya geçmez. Babadan oğla geçer diyor. Evet, doğru. Türkiye’de 76 milyon hırsızlığın babadan oğla geçtiğini bilir. Ama baba ile oğlun beraber soyduğunu ilk kez görüyoruz. Ne dediyse başına geldi. Baba-oğul dedi, başına geldi. Kardeşim dedi Esat’a, sonra Katil Esat dedi. Geçmişte kardeşim dediklerine şimdi paralel devlet diyor, çete diyor, örgüt diyor” dedi.

Kaset olayına da değinen İnce, şunları söyledi: “Başkalarının kasetlerini seçim meydanlarında kullandı. Seçim meydanlarında bas bas bağırdı. Kendi ses kasetine gelince, bunlar montaj dedi. Ben, Kılıçdaroğlu’nun nefes alışını dahi kontrol ediyorum dedi, meğer onun nefes alışını da kontrol ediyorlarmış. . Montaj diyor bunlara montaj. Montaj demekle kurtulunsaydı beş senedir hapiste yatan insanlar montaj diyor, sahte diyor, kimse dinlemiyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin başbakanıyım diyor, Türkiye Cumhuriyeti’ni hatırladı sonunda.  Valiliklerden Türkiye Cumhuriyeti’ni sildiren bu değilmi? Kamu bankalarından, Ziraat Bankası’ndan Türkiye Cumhuriyeti ibaresini kaldıran bu değilmi, andımızı yasaklayan bu değilmi? Peki, 7 yıldır kitaplardaki bayrak şiirini kaldıran yasaklayan bu değilmi? Şimdi bunların hepsini unuttu, birden bire bayrak, cumhuriyet hatırladı, Türkiye Cumhuriyeti’ni hatırladı.”

Başbakan ile oğlu arasında geçtiği iddia edilen ses kayıtlarını da değerlendiren İnce, “Nasıl konuşmalar, sıfırladın mı diyor? Yok diyor, 30 milyon Euro kaldı diyor. 30 milyon Euro ne kadar biliyor musunuz, tabi dağıtıldıktan sonra kalan para bu tam 90 trilyon. Yani Osmaniye’de 100 bin kişiye bir ay asgari ücret ödenir. Bu artanı, Ahmet’e dağıtılan, enişteye verilen, saklanan, onların hepsinden sonra artan para bu. Böyle bir yolsuzluk, böyle bir yüzsüzlük, Malazgirt zaferinden bu güne kadar bu topraklar böylesini görmedi. Türkiye görmedi de, insanlık tarihi gördü mü ben bilmem. Yalanın daniskası bunlarda. Diyor ki; bizde şimdi montaj kaset yapacağız. E işin o senin zaten. Yıllardır yapıyorsun. Eminim ki sen kendi gerçek kasetlerini saklamak için yakında CHP’lilerle ilgili kaset çıkartırsın. Bu arada hemen Amerika’dan bir açıklama gelmiş, sesler montajmış, sahteymiş.  Hangi laboratuar, hani rapor nerede, ne çabuk gönderdin, ne çabuk sonuç geldi? Şunu bir açıklasınlar görelim. Açıklayabilirler mi, hayır açıklayamazlar. Başbakan hani demişti ya ‘Milyonları evde zor tutuyorum’ diye… Doğruymuş milyonları evde zor tutuyormuş” şeklinde konuştu.

Konuşmasının ardından CHP Belediye başkan Adayı Haydar Aktürk ile vatandaşları selamlayan İnce, daha sonra seçim bürosunun açılışını yaptı. İnce partililerinin yoğun ilgisi ile karşılaştı.

Ali Celal KAYMAK