Hayırlı Evlat Dediğin Böyle Olur

haber

Osmaniye’nin unutulmayan Müezzini Ali Arpacı adına oğlu Avukat Selahattin Arpacı tarafından açılan Okuma Salonu, ORT’de İsmet İpek’in hazırlayıp sunduğu “Çağlar Boyu Çukurova” programında tanıtıldı.

 Emekli İmam-Hatip Lisesi Müdürü Şükrü Arıkan, Prof.Dr.Orhan Kavuncu, Avukat Selahattin Arpacı ve İş Adamı Ali Rıza Genç’in konuk olarak katıldığı programda Osmaniye’nin unutulmayan din gönüllüleri yad edildi.

Programın sunuş konuşmasında İsmet İpek, Osmaniye’mizde okunan ezanların, yükselen kubbelerin hatıraları içinde din gönüllülerimiz unutulmaması gereken şahsiyetlerdir. Bu sebepten dolayı Hocazadelerden Osmaniye’nin ilk Müderrisi Ali Vehbi Rizevi (Arıkan) ile damadı Müderris Hacı Reşit Efendi (Gürel) ailesini temsilen Emekli İmam-Hatip Lisesi Müdürü Şükrü Arıkan hocamızı davet ettik. Orta Asya kültürünü Osmaniye’ye getiren Türkistanlı Hoca Abdurrahman Kavuncu ile Nasrullah Hoca (Yasa) nın torunu Prof.Dr. Orhan Kavuncu’yu, Envarülhamit Camii eski İmam-Hatiplerinden ve Kur’an Kursu öğretmenlerinden Ali Rıza Genç’in torunu Rıza Genç ile meşhur Müezzin Ali Arpacı’nın oğlu Av.Selahattin Arpacı’yı davet ettik. Selahattin Arpacı’nın babası adına açtığı Okuma Salonu da bu programa vesile oldu” dedi.

Uzun süre İstanbul’da görev yaptıktan sonra baba memleketi olan Osmaniye’ye dönen Avukat Selahattin Arpacı restore ettirdiği baba evini babasının adına Okuma Salonu olarak düzenlediğini, Arpacı Ali Güzel Ahlakı ve Milli Değerleri Koruma ve Yaşatma Derneği adıyla kurduğu dernek ile Okuma Salonunda faaliyetler düzenleneceğini belirterek şöyle dedi: “Amacım Osmaniyede güzel ahlakın, peygamber ahlakının yaşatılmasına çalışmaktır. Okuma Salonu’nda başta Kur’an Kursu olmak üzere çeşitli kurslar açılacaktır. Kurslara katılım ücretsiz olacaktır.”

 Derneğin Yönetiminde olan Rıza Genç te dedesinin Envarülhamit Camii’nde İmam Hatip olarak görev yaptığı yıllarda Ali Arpacı da Müezzin olarak görev yaptığını, uzun süre birlikte çalıştıklarını belirterek, şimdi de onların hatıralarını yaşatmak istediklerini söyledi.

Prof. Dr. Orhan Kavuncu, dedelerinin Türkistanlı olduğunu, kader onları bir çerağ gibi Osmaniye topraklarına gönderdiğini belirterek şöyle dedi; “Dedem Abdurrahman Kavuncu, Türkistan’dan geldiği Medine’de Medrese eğitimi tahsil ettiğini, Mondros Mütarekesi sebebiyle Medine Komutanu Fahrettin Paşa’nın tahliye treni ile Adana’ya gönderildiğini, oradan Cebelibereket Osmaniye’ye geldiğini, annesinin babası olan Nasrullah Hocanın da Özbekistan’dan Hindistan Medresesine gidip döndükletn sonra Komünizm Yönetimi tarafından Sibirya sürgün edildiğini, sürgünden sonra aile meclisi olarak Özbekistanı terkedip Afganistan, Basra, Irak üzerinden 5 yıldan fazla süren bir maceralı yolculuk sonunda Türkiye’ye, Osmaniye’ye geldiklerini belirtti. Her iki dedesinin de Diyanet İşleri Başkanlığından emekli olduklarını söyledi.Hasan KILIÇ