“Bahçe Müftüsünün İdamı” adlı tiyatro çalışması kitap olarak çıkarıldı

müftüAraştırmacı Yazar ve Tiyatro Yönetmeni Ömer Bahçeci’nin, Müftüyü İdam Ettiler adlı kitabı çıktı.  Osmaniye İmamlar Tiyatrosu’nun sahnelediği ‘’Bahçe Müftüsünün İdamı’’ adlı tiyatro çalışması kitap olarak çıkarıldı.

On yıldan beri Osmaniye İl Müftülüğü ile Osmaniye Tanıtım Derneği işbirliği ile milli ve manevi değerlerle alakalı tiyatro gösterimleri yapıldığını belirten Ömer Bahçeci; “Osmaniye Tanıtım Derneği olarak, şehrimizde olup biten 1909 Adana Olayları, Bahçe Olaylarının gün yüzüne çıkmasını istedik. Bu amaçla araştırmalar yaptık. ‘Vatanını, namusunu koruyan Müslüman Türkler’ başlığı ile tiyatro gösterimi hazırladık. Dış Güçler; 2015 Yılı Sözde Ermeni Soykırımının 100 Yıl Dönümü münasebetiyle çeşitli hazırlıklar peşindeyken; bizler bu konuya ne kadar hazırız? İşte, Müftüyü İdam Ettiler kitabı bu amaçla hazırlandı. Bahçe Müftüsü’nün idamını konu alan bu çalışmayı destekleyen Osmaniye’deki tüm kurum ve kuruluşlara şükranlarımızı iletiriz. Bölgemizde meydana gelen, ‘İĞTİŞAŞ’ yani kargaşa denilen Adana Olaylarını saptırarak, tek yanlı haberler ile dünya kamuoyunun aldatılması kabul edilecek bir durum değildir. Olaylar Çukurova’da, Anadolu’da olmuştur. Dünya kamuoyu burada olan olayları konuşuyor. Bu olayları yaşayan ecdadın torunları olarak, olaylara Fransız kalmamak için bu tiyatroyu dünya kamuoyunun vicdanına, takdirine ve dikkatlerine sunuyoruz. Youtube’tan ‘Bahçe Müftüsünün İdamı’ diye girildiğinde bu tiyatroyu izleme fırsatı bulunacaktır. Ayrıca,  ‘Müftüyü İdam Ettiler’ kitabı da çıktığı için 0 544 699 14 95 numaralı telefondan kitap isteyebilirler.

Osmanlı arşivleri ve yakın tarihimizin tüm belge, bilgi ve arşivleri, gün ışığı gibi meydandadır. İlgililerinin araştırmalarını beklemektedir. Tarih yalan söylemez. Tarihte biz Müslüman Türkler, hep kardeşlik duygularını ön plana çıkarmışızdır. Adaletimizle, birlik ve beraberlik ruhumuzla tüm azınlıkları kucaklamışız. Bize zenginlik kattığına inanmışız. Kültür mozaiği olarak, zenginliğimiz olduğuna hep vurgu yapmışız. Öyle de inanmaktayız. Çünkü Anadolu tamda budur. Laz’ıyla, Çerkez’iyle, Kürt’üyle, Türk’üyle bir olmuşuz, birlik olmuşuz. Kardeş olmuşuz. Bu acı olayların bir daha yaşanmaması dua ve temennisiyle. Özellikle Ermenilerin 1909 Olaylarında devlet kurmak için katliamlar yaptıklarını görmekteyiz. Müslüman Türkler ise vatanını, namusunu korumak için meşru vatan müdafaasında bulunmuşlardır. Yedi düvelin ‘Haçlı Oyunu’, kendi meclislerinde kararlar aldırarak, Ermeni Katliamı adıyla Müslüman Türk Milleti’nin tarihteki ve günümüzdeki itibarını zedeleme çalışması olarak taktik değiştirmiştir. Asil Müslüman Türk Milleti, tarihte tüm dünyaya örnek bir liderlik sergilemiş, bugün de bu durumu kabullenemeyen Haçlı zihniyeti, olaylara Fransız kalmıştır” dedi.

Yazar Ömer Bahçeci’nin daha evvelinden; “Çanakkale Ruhu”, “Asım’ın Nesli”, “Osmaniye Mahalli Yemekler Kitabı”, “Osmaniye Yöresel Yemekler Kitabı” adları ile çıkmış olan eserlerinin yanı sıra “Müftüyü İdam Ettiler” kitabı yeni basıldı. 1000 adet basılan eserin içeriğinde; 1909 Adana Olayları, Bahçe Olaylarını ve Bahçe Müftüsünün İdamını konu alan tiyatro metni, fotoğraf kareleri, tiyatro ile alakalı internet haberleri ile ulusal ve yerel basında yer alan haberler, bölgemizdeki araştırmacı yazarların konuyla alakalı paylaşımları, üniversitelerden çeşitli makaleler, Korkut Ata Üniversitesi ile beraber komite çalışması ve iade-i itibar gibi konular bulunmakta. Yazarın kitaplarını talep etmek için 0544 699 14 95 numaralı telefondan isteyebilirler.

Ali Celal KAYMAK