AİLELERE YÖNELİK PSİKOSOSYAL DESTEK SEMİNERİNE YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR

Rehber öğretmen Gizem Gülden, yaşanan depremin insan psikolojisi üzerinde çok olumsuz etkilerin meydana getirdiğini ama hayatın bir şekilde devam ettiğini, depremin hem büyükler hem öğrenciler üzerindeki olumsuz etkilerini nasıl ortadan kaldırabiliriz ya da azaltabiliriz konularında bilgi verdi.

Kadirli Mehmet Nuri Arıoğlu İlkokulu Müdürlüğü tarafından, 6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremin olumsuz etkilerinden biraz olsun kurtulabilmek adına düzenlenen etkinlikler devam ediyor.

Okulum toplantı salonunda öğretmen ve öğrencilere yönelik etkinliklerden sonra velilere yönelik “Deprem Psikososyal Destek Aile Semineri” düzenlendi. Konuşmacı olarak okul Rehber Öğretmeni Gizem Gülden ve Kadirli Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Havva Demir Mor’un yer aldığı program okul müdürü Selim Yiğit’in açılış konuşması, Deprem Şehitleri ve bütün şehitler için Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın söylenmesi ile başladı.

Rehber öğretmen Gizem Gülden, yaşanan depremin insan psikolojisi üzerinde çok olumsuz etkilerin meydana getirdiğini ama hayatın bir şekilde devam ettiğini, depremin hem büyükler hem öğrenciler üzerindeki olumsuz etkilerini nasıl ortadan kaldırabiliriz ya da azaltabiliriz konularında bilgi verdi. Bu süreçte çocuklarımızı sosyal medya ve orada yayınlanan deprem görüntülerinden uzak tutmanın önemi üzerinde durdu.

Kadirli Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Havva Demir Mor da yaptığı konuşmada çok büyük bir deprem yaşandığı böyle bir depremin yakın bir zamanda bir daha yaşanmasının pek olası olmadığını ama her zaman tedbirli olmak gerektiğini, bu süreçte çocuklarla daha özenle ilgilenilmesi gerektiği depremin çocuklar üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak için onların davranışlarının gözlemlenmesi ve gerek duyulması halinde uzman desteği alınması gerektiğini vurguladı.

Veliler okul idaresine daha önce öğrenciler için düzenledikleri etkinlikler ve bu program için çok teşekkür ediyoruz, faydalı bilgiler öğrendik, devamını bekliyoruz” dedi.

MENDERES ÖZAT