Aile ve Gençlik Kurulu Toplantısı yapıldı

Aile ve Gençlik Kurulu Toplantısı yapıldıAile ve Gençlik Kurulu Toplantısı, Vali Dr. Mehmet Oduncu başkanlığında yapıldı. Toplantıya; Belediye Başkan Yardımcısı Fatma Teke, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Büyükalaca, Vali Yardımcısı Yusuf Özdemir, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Yanık, İl Müftüsü Ramazan Çortul,  İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Tayfun Dündar, İl Emniyet Müdürü Tayfur Erdal Ceren, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Neşeli, İşkur Müdürü Abdülkadir Şahin, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir, Yurtkur Müdürü Ersin Soytorun, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim Sağlam, İl Planlama ve Koordinasyon Müdürü Mehmet Mart, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Tabur, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Halil İbrahim Kahraman, İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Cingöz, İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Alper Latif Boz, Osmaniye Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Cem Uraldı ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Aykut Bulut katıldı.

Toplantının başında konuşan Vali Dr. Mehmet Oduncu; ilimizdeki aileler ve gençlerimizin sorunlarını tespit etmek ve çözüm yolları aramak maksadıyla, Valilik bünyesinde 19 kurum ve kuruluş temsilcisinin yer aldığı Aile ve Gençlik Kurulu’nun oluşturulduğunu, bu Kurul tarafından gençlere ve ailelere yönelik Osmaniye’de neler yapılabileceği konusunda bir ön hazırlık çalışması yapıldığını ve bu ön çalışmanın toplantıda değerlendirilerek bir iş takvimi oluşturulacağını kaydetti.

GENÇLERİN VE AİLELERİN SORUNLARI TESPİT EDİLDİ, ÇÖZÜM YOLLARI GÜNDEME ALINDI

Vali Oduncu’nun konuşmasının ardından Sosyal Etüt ve Proje Müdür Vekili Mehmet Sevgili, Aile ve Gençlik Kurulu’nun bu güne kadar yaptığı ve yapacağı çalışmalar hakkında sunum yaptı. Osmaniye’de evlenme-boşanma ve suç oranları konusunda istatistiki bilgiler veren Mehmet Sevgili, tespit edilen sorunların genelinin eğitim ve iletişim eksikliği nedeniyle ortaya çıktığını belirlediklerini ifade etti. Bu sorunların çözülebilmesi için; ilimizdeki öğrencilerin, anne-baba adaylarının bilinçlendirilmesi ve bu konuda ailelerle daha sık bir araya gelinmesi amacıyla Evlilik Okulu, Aile İçi Eğitim Seminerleri, Sürekli Veli Seminerleri, Okul Sonrası Hayatta Başarı Seminerleri, Evrensel Değerler Seminerleri gibi seminerlerin düzenlenmesi gerektiğini belirten Mehmet Sevgili, şiddet olaylarının oldukça yaygın olduğu toplumumuzda, bu tür olayların önlenmesinde öfke kontrolü ve empati eğitiminin gerekli olduğunu, bu konuda düzenlenecek seminer, panel ve konferansların yararlı olacağını söyledi. Gençlerin boş vakitlerini değerlendirebilecekleri sosyal faaliyetler konusunda yapılacak çalışmaların daha çok arttırılması gerekliliğine de dikkat çeken Mehmet Sevgili, bu tür faaliyetlerin çocukları ve gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutacağını, suça sürüklenme olasılığını düşüreceğini kaydetti.

Vali Dr. Mehmet Oduncu, ilgili kurumların desteği ile düzenlenecek olan aile içi eğitim seminerlerinin her mahallede muhakkak surette yapılması gerektiğini ifade ederek, “Aile içinde oluşan sorunlara baktığımızda, sorunun odak noktasının iletişimsizlik olduğunu görüyoruz. İletişimsizlik sadece aile bireyleri arasında değil toplumumuzun genelinde yaşanan bir sorun. Eğer bu sorunu düzeltebilirsek, tarafların birbirine karşı davranışlarında anlayışın, nezaketin ön plana geçmesini sağlayabilirsek, pek çok sorunun çözüleceğine inanıyorum. Bu nedenle bu seminerler toplumumuzun bugünü ve geleceği açısından büyük önem arz ediyor” diye konuştu. Eğitim konusunda herkese önemli görevler düştüğünü belirten Vali Oduncu, “Öğretmenlerimizi, çocuklarımıza sadece okuma-yazmayı öğreten kişiler olarak değil çocuklarımızı hayata ve geleceğe hazırlayan insanlar olarak görüyoruz. Aynı şekilde camilerimizde imamlarımızı ve Kur’an kursu öğretmenlerimizi de sadece namaz kıldıran ve çocuklarımıza Kuran öğreten kişiler olarak değil cemaatin sorunları ile ilgilenen, gerekli şefkati gösteren insanlar olarak görüyoruz. Dolayısıyla aile içi iletişim sorunları başta olmak üzere iletişimsizlik kaynaklı sorunların çözümü konusunda yapacağımız çalışmalarda öğretmenlerimizin, okul müdürlerimizin, muhtarlarımızın ve imamlarımızın da destekleri gerekiyor” dedi.

Vali Oduncu, gençlerin önemli sorunlarından biri olan işsizlik sorununun çözümü noktasında da üzerlerine düşen görevi yapacaklarını ifade ederek, “Osmaniye’de iş arayan herkese verecek işimiz var. En az asgari ücretle, sigortalı olarak çalışmak isteyen kadın-erkek herkese iş veriyoruz. Ama kişi işi beğenmezse, kendi takdiridir” diye konuştu.

Gençlerin boş vakitlerini değerlendirmeleri, spor ve kültürel faaliyetlere yönelmeleri için okullara masa tenisi masaları, spor alanları yapılacağını, çeşitli kurslar açılacağını, kültürel ve turistik geziler düzenleneceğini de söyleyen Vali Oduncu, kırsal kesimlerdeki gençlerin sorunlarının da tespit edilerek bu sorunların çözümü için çalışmalar yapılacağını kaydetti.

Valilik Basın